דרך הסמל

    

דף הבית >> יישומים
     מה ענין יישומים אצל סמלים ?

נכון, התרגלנו לראות בסמלים קישוט יפה, אמצעי ספרותי מעשיר. לפעמים, בכדי שיבינו אותנו טוב יותר, בשיחה, בתיאור חוויה, בשיעור, בהרצאה - נחפש להמחיש את כוונתנו ע"י סמל. לעתים יוצא לנו אפילו להנהן בראש: "באמת יש כאן רעיון יפה, הדוגמא הזו באמת עושה לי משהו".
ברור לנו גם, שבכדי ליצור זהות קהילתית, לאומית או דתית - מפגישים אותנו עם סמלים. והאמת, לרוב מתעורר יחס ציני לכך.
תחום הסמלים שאנו כן מכירים - בעצם נקרא היום 'מותגים'. פה הדברים ברורים: קידום מכירות, הגברת הצריכה - בקניות, אך גם בפוליטיקה, ואף בפרויקטים חינוכיים וחברתיים. הכל ענין של שיווק וקידום. אז מה, באים כאן 'למכור' לנו משהו חדש ? 
     ובכן, אפילו אם יש כאן רעיונות מדהימים, רעננים - הרי מדובר בסמלים. איזו מעשיות, ואילו יישומים ?  הרי זה עיסוק ברוח, וכשמו כן הוא !

    הכל נכון, והמציאות היא בדיוק כפי שמתואר כאן. ובכך ניתן היה לסכם: נכון, אין מה לעשות. הנה, מידי זמן מתעוררים אנשים, מנסים להקים משהו חדש, תנועה, מפלגה, אירגון חברתי - ועם כל הסיסמאות היפות, כמעט תמיד נעשים חלק מאותה מציאות שבאו לשנותה.

אמת, ניתן היה לחתום כך את הדברים.
אלא, שיש גורם אחד קטן, שלא נלקח בחשבון, והוא זה העשוי לטרוף את קלפי המציאות: הספק; הידיעה שמשהו חסר בתמונה זו; אי שביעות הרצון שמלווה אותנו רוב הזמן.
ספק זה, הוא המפתח, העשוי לפתוח את המבט - לזווית ראייה אחרת.

     ומה שאתר זה בא להציע - הוא זווית ראיה שונה. נקודת ארכימדס, שממנה ניתן להזיז משהו. לא רק גבינה, אלא יותר מכך.
ונקודה זו היא: מבט שונה על הסמל. כלומר, אין כאן המצאה, גילוי מרעיש, פרפטאום מובילה. לא. המציאות היא עובדה. אך המציאות האנושית קשורה בכל נימיה, בכל שלוחותיה, ובכל תכניותיה - בסמלים. ובאם ישתנה אופן התיפקוד של הסמל - מקישוט בעלמא, שאף עלולה להיות הונאה בצידו - לתיפקוד של הנעה חינוכית-רוחנית, כפי שנועד להיות במקורו - הרי שפני האנושות ישתנו.
אוטופיה, חלום, משאלת לב ?  יתכן. אך, משסומן היעד, ניתן לצעוד אליו. צעד קטן, ועוד אחד, מכיוון אחר, ובעוד תחום, ועצם התנועה, עצם הדרך - היא מימוש היעד. "גם מסע של אלף מילין מתחיל בצעד אחד".

    היישומים המתוארים כאן בכיוונים השונים - הינם מעשיים. ניתן, ואף רצוי, לחלוק עליהם, לבקר אותם, לשכלל, לתקן, להוסיף, לשנות.
וכמו לגבי כל עשיה, כל עוד לא נמצא כי תוצאותיה שליליות, כי הנזק מרובה על התועלת - ניתן לה מקום. ולו רק לשם הרענון והחידוש.


צור קשר
 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


.
.

הערות והארות יתקבלו בשמחה. לפרטים: מאיר חרמון, 050-7600904   |    מייל: meirh77@zahav.net.il    |    אתר : SymbolPath.co.il                      
לייבסיטי - בניית אתרים