דרך הסמל

    

דרך הסמל
דף הבית  >>  חדשות האתר  >>  קורס: "עיון בתנ"ך בדרך הסמל". ייפתח בשנה הקרובה בירושלים בבית שמואל, וברחובות, בשלוחת האוניברסיטה העברית

קורס: תנ"ך על פי תורת הסמלים

המלים של התנ"ך לעתים כבדות וקשות להבנה.
אבל הסמלים?
הסמלים הרי מדברים בשפה הפתוחה לכולם. כל אחד מוצא בסמל את מה שהכי מדבר אליו. ודרך הסמל – את התנ"ך עצמו. אותו התנ"ך בדיוק, אך מדבר אלינו מתוך זווית מבט חדשה.
למשל:
הרבה מקלות יש בתנ"ך; נלמד את הסיפורים מחדש, בדיוק כפי שהם כתובים, אך במבט שמתמקד במקל/מטה – האם נוכל להתחבר למסר שמאחורי המקל, ובעצמנו למצוא שם תובנות חדשות?
החיות שבתנ"ך, האריה השואג והשה התמים; העצים הגבוהים והעשב השפל; מעיין חיים ומשברי הים; היום הבהיר והלילה האפל; המנוחה בשבת והזיעה בשדה; המים, המלח – והאש שביניהם; המתנה של ה-7 והבעיתיות של העשר; אוהל מול בית; ומיהם בכלל התנינים הגדולים? וגם: אם מישהו 'רץ' בסיפור אחד – יש מישהו אחר שלא, ומעניין למה? ומה נוכל ללמוד מכך, אנחנו לחיינו ?!
פתאום נגלה, כי התנ"ך מדבר אלינו גם דרך סמלים מהחיים, והוא קורא לנו לשים לב מחדש.
ניווכח כי יש שיטתיות, כי יש תורה המתארת את דרך פעולת הסמלים, וכשנחשוף אותה יהיה לנו כלי לעיין בתנ"ך, מחדש. ואולי הכי מעניין, שבלב כל סיפור יש נקודה, שבה הסיפור עצמו אומר: עזבו את הסמל, אל תחזיקו בו, הוא אינו העיקר. העיקר שדרכו למדתם משהו חדש, על החיים, על עצמכם...
נחגוג את החיבור המחודש של העיון ביסודות התנ"ך דרך הסמלים, וניגע, על פי מידת הענין, גם בשאלות רחבות יותר, על התהליכים שעברו על היהדות מאז ימי התנ"ך.

מאיר חרמון מרצה וותיק לקהלים מגוונים, מנחה חוגי תנ"ך, מחבר הספר 'סמלים בתנ"ך, עיון בתנ"ך בדרך הסמל'. M.A. במחשבת ישראל ומדע הדתות באוניברסיטה העברית, למד גם בהרווארד, שליח לשעבר של הסוכנות היהודית ועוסק גם בנגרות.
למידע מפורט היכנסו לדף ה'קורס' באתר.
מידע על הקורס ברחובות:

http://en.calameo.com/read/004413932947e6ae143c4


צור קשר
 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


.
.

הערות והארות יתקבלו בשמחה. לפרטים: מאיר חרמון, 050-7600904   |    מייל: meirh77@zahav.net.il    |    אתר : SymbolPath.co.il                      
לייבסיטי - בניית אתרים